Prostat MR’ı

Prostat MR’ı nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Prostat MR’ı, prostat bezinin ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Doktorunuz prostat kanserinden kuşkulandıysa kanser araştırılması ya da kanser saptanmışsa kanserin prostat bezi dışına yayılıp yayılmadığının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Ayrıca prostat enfeksiyonu ya da apsesinin değerlendirilmesi amacıyla da prostat MR gerçekleştirilebilir.

Prostat bezi ultrasonografi (ultrason) ile de değerlendirilebilir ve bunun için genellikle makat bölgesine yerleştirilen bir cihazla değerlendirme yapılır. Aynı yöntemle prostat kanseri kuşkusunda prostat bezinden biyopsi yapmak (iğne ile laboratuvarda değerlendirilecek doku parçaları almak) da mümkündür. Günümüzde Prostat füzyon biyopsi adlı yeni bir yöntemle prostat MR görüntülerinin ultrasonografi ile birleştirilmesi mümkün olup bu yöntem prostat bezi biyopsisinin en uygun yerlerden alınmasına ek katkı sağlamaktadır.

 

Prostat MR’ı nasıl gerçekleştirilir?

Prostat MR’ı, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Bu incelemede karın bölgesi üzerine koil/sargı adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Ayrıca makat bölgesine bir diğer koil/sargı yerleştirilebilir. Prostat MR inceleme süresi ortalama 30 dakika olup duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerinin görüntü üzerindeki kötü etkilerini engelleme amaçlı olarak inceleme sırasında başka bir ilaç uygulanabilir.

 

Prostat MR’ı güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Prostat MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Prostat MR incelemesine bağırsaklar boş olacak şekilde tuvalete gidilmiş olarak gelinmesi tercih edilir. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Prostat bezine yönelik bir biyopsi işlemi gerçekleştirilmişse, Prostat MR işleminin bu işlemden en az 6 hafta sonra gerçekleştirilmesi tercih edilir. Ancak doktorunuz daha erken bir değerlendirmeyi gerekli görürse bu süre beklenmeyebilir.

Prostat ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını, varsa film ve CD’lerini, prostat ile ilgili kan tahlili sonuçlarınızı, biyopsi yapılmışsa ilgili patoloji sonucunu, ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.