Orbita MR’ı (Göz MR’ı)

Orbita MR’ı nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Orbita MR’ı, göz bölgesinin ve bu bölgenin beyin ile ilişkili sinir yapılarının ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik genellikle aşağıda sıralanan hastalıklardan kuşkulanıldığında gerçekleştirilir:

  • Gözden ya da çevresindeki yapılardan gelişen tümörler
  • Multiple Skleroz (MS) gibi göz sinirini tutabilen hastalıklar
  • Göz içi kanamalar
  • Göz bölgesinin ilgilendiren iltihabi hastalıklar
  • Göz bölgesine yakın yerleşimli damar hastalıkları
  • Tiroid bezi hastalıklarında hormon fazlalığına bağlı göz yapılarının etkilenmesi

 

Orbita MR’ı nasıl gerçekleştirilir?

Orbita MR’ı, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın kafa bölgesi üzerine kafesi andıran bir alet (koil/sargı) yerleştirilir. Hasta yatağı kafa bölgesi cihazın orta kısmına gelecek şekilde tünele ilerletilir ve inceleme bu pozisyonda gerçekleştirilir.  Toplam inceleme süresi genellikle 25 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Orbita MR’ı güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Orbita MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Orbita MR’ı için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

İnceleme günü göz çevresi makyajından kaçınınız ya da incelemeden hemen önce makyajınızı temizleyiniz. Makyaj görüntülemeyi olumsuz etkileyecektir.

Göz ya da beyin ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.