Omurga MR’ı

Omurga MR’ı nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Omurga MR’ı, boyun (servikal), sırt (torakal) ya da bel (lomber) bölgesindeki omurların, içerisinde ve çevresinde yer alan yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik ile omurgayı oluşturan kemik yapılar (omurlar), omurilik ve zarları, bu bölgedeki damar ve sinir yapıları ile omurlar arasında yer alan diskler değerlendirilebilir. Omurga MR’ı, omurga ilgili her türlü hastalık şüphesiyle gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Disk fıtıkları
  • Omurga kırıkları
  • Omurga iltihapları
  • Multiple Skleroz (MS) gibi omuriliği tutan hastalıklar
  • Bu bölgeyi tutan kemik ya da yumuşak doku tümörleri
  • Omurganın doğuştan var olan gelişimsel bozuklukları
  • Skolyoz gibi omurga eğrilikleri

Omurganın görüntülenmesi gerektiğinde doktorunuz araştırdığı hastalığa, aciliyet durumunuza ve başvurduğunuz sağlık biriminin imkanlarına göre göre MR yerine Bilgisayarlı Tomografi (BT) de tercih edebilir. Bilgisayarlı Tomografi özellikle acil şartlarda ve kemiklerin değerlendirilmesi gereken durumlarda tercih edilebilmektedir.

 

Omurga MR’ı nasıl gerçekleştirilir?

Omurga MR’ı, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın incelenecek bölgesi cihazın orta kısmına gelecek şekilde hasta yatağı tünele ilerletilir ve inceleme bu pozisyonda gerçekleştirilir.  Toplam inceleme süresi ortalama 10 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Omurga MR’ı güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Omurga MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Omurga MR’ı için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Omurga ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.