Omurga BT

Omurga BT nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Omurga BT, boyun (servikal), sırt (torakal) ya da bel (lomber) bölgesindeki omurların, içerisinde ve çevresinde yer alan yapıların değerlendirilmesini sağlayan Bilgisayarlı Tomografi tetkikidir. Bu tetkik ile özellikle omurgayı oluşturan kemik yapılar (omurlar) ve omurlar arasında yer alan diskler değerlendirilebilir. Omurga BT genellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

  • Omurga kırıkları
  • Omurga dejenerasyonu
  • Disk fıtıkları
  • Omurganın doğuştan var olan gelişimsel bozuklukları
  • Skolyoz gibi omurga eğrilikleri

Omurga BT, omurga kırıkları gibi kemiklerin değerlendirilmesi gereken durumlarda, röntgenden sonra ilk tercih edilen görüntüleme tetkikidir. Omurlar içerisinde yer alan omurilik ve zarlarının ve bu bölgedeki sinirlerin daha ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Omurga MR incelemesi ise genellikle Bilgisayarlı Tomografinin yeterli olmadığı ya da olamayacağı durumlarda ileri tetkik amacıyla gerçekleştirilir.

 

Omurga BT nasıl gerçekleştirilir?

Omurga BT, ortasından hasta yatağının geçtiği bir açıklığı olan kutuya benzer bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın boyun, sırt ya da bel bölgesi taranacak şekilde hasta yatağı bu açıklık içerisinde hareket eder. İnceleme oldukça hızlı olup dakikalar içerisinde tamamlanır. İnceleme genellikle damardan herhangi bir ilaç kullanılmadan gerçekleştirilir.

 

Omurga BT güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

BT, X-ışını kullanılarak gerçekleştirilen bir inceleme yöntemidir. BT incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar Omurga BT için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Bilgisayarlı Tomografide (BT) Hasta Güvenliği

 

Omurga BT öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Omurga BT için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Ancak damardan kontrast madde adı verilen ilaç verilecekse birkaç saatlik açlıkla gelmeniz daha uygun olacaktır. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Omurga ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.