MR Kolanjiyopankreatografi (MRKP/MRCP)

MR Kolanjiyopankreatografi nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

MR Kolanjiyopankreatografi, safra yollarının ve pankreas kanalının ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik genellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

  • Safra yollarını ya da pankreatik kanalı tıkayan taş ya da tümör gibi hastalıklar
  • Safra yolları ya da pankreatik kanalın doğuştan var olan gelişimsel bozuklukları ya da varyasyonları
  • Kistlerin pankreatik kanal ya da safra kanalı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
  • Pankreas iltihaplarında safra yollarının değerlendirilmesi
  • Ameliyat sonrası safra kaçağının değerlendirilmesi

Safra yolları, safra kesesi ve pankreatik kanalın temel görüntüleme yöntemi ultrasonografi (ultrason)’dur.  Ancak ileri ve daha ayrıntılı değerlendirme gerektiren bazı durumlarda doktorunuz MR Kolanjiyopankreatografi ya da Abdomen Bilgisayarlı Tomografisi (BT) isteyebilir.

 

MR Kolanjiyopankreatografi nasıl gerçekleştirilir?

MR Kolanjiyopankreatografi, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Bu incelemede karın bölgesi üzerine koil/sargı adı verilen bir cihaz yerleştirilir. İncelemenin bazı bölümlerinde hastadan nefesini tutması istenir ve her bir nefes tutma süresi genellikle 10-20 saniye kadar sürer. İncelemenin bazı bölümlerinde ise hastanın düzenli ve sakin şekilde nefes alıp vermesi yeterlidir. Toplam inceleme süresi genellikle 15 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir. MR Kolanjiyopankreatografide hastanın nefes komutlarına uyma performansı inceleme süresini ve kalitesini etkiler.

Daha iyi bir görüntü kalitesi sağlamak için incelemenin hemen öncesinde ağızdan az miktarda “kontrast madde” adı verilen bir ilaç ya da ilaç yerine ananas suyu gibi bazı içecekler verilebilir.

Nadir de olsa araştırılan hastalığa göre inceleme sırasında damardan kontrast madde verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır. Ayrıca bazı durumlarda Sekretin adı verilen bir hormon kullanılarak inceleme yapılabilir.

 

MR Kolanjiyopankreatografi güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

MR Kolanjiyopankreatografi öncesi bir hazırlık gerekli midir?

MR Kolanjiyopankreatografi incelemelerinde incelemesi öncesi 4-6 saat kadar aç kalınması (yiyecek ve içecek alımının kesilmesi) gerekmektedir; randevu alırken size bununla ilgili talimatlar verilecektir. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Üst karın bölgesi ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (özellikle ultrasonografi raporunu), varsa eski film ve CD’leri, ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.