MR Anjiyografi (MR anjiyo)

MR anjiyografi nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

MR anjiyografi kan damarlarının değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. MR anjiyografi ile beyin, boyun ve kalp damarları ile göğüs kafesi içinde ve karın içinde yer alan büyük damarların, ayrıca kol ve bacak damarlarının görüntülenmesi mümkündür. Bu yöntemle başta damar daralması, tıkanıklığı ve balonlaşması (anevrizma) olmak üzere pek çok damar hastalığı tanısı konabilir ve takibi yapılabilir.

 

MR Anjiyografi nasıl gerçekleştirilir?

MR Anjiyografi, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın incelenecek bölgeleri üzerine koil/sargı denilen cihazlar yerleştirilir. MR anjiyografi bir toplardamara kontrast madde adı verilen bir ilaç verilerek gerçekleştirilebileceği gibi bazı bölgelerde ilaç kullanmadan da gerçekleştirilebilir. İnceleme ilaçlı (kontrastlı) gerçekleştirilecekse, genellikle kolunuza damara ilaç verilmesini kolaylaştıran bir damar yolu yerleştirilir. Bazı ilaçsız (kontrastsız) MR anjiyografi yöntemlerinde göğsünüze kalp ritminizi takip eden elektrot denilen cihazların yapıştırılması gerekebilir. Bazı inceleme bölgelerinde genellikle 20 saniye kadar bir süre nefes tutmanız istenebilir. MR anjiyografi inceleme süresi incelenen bölgeye ve kullanılan tekniğe göre değişmekle birlikte inceleme süresi ortalama 5-10 dakika olup kontrastsız anjiyografilerde inceleme süresi daha uzundur.

 

MR anjiyografi güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

MR anjiyografi öncesi bir hazırlık gerekli midir?

MR anjiyografi karın bölgesinden gerçekleştirilecekse incelemeye aç olarak gelmeniz gerekebilir ve randevu alırken bu size söylenir. Diğer bölgelerde inceleme öncesinde aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

İncelenecek damarlarla ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun.  Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.