Meme MR’ı

Meme MR’ı nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Meme MR’ı, memenin ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Meme MR’ı genellikle aşağıdaki durumlarda gerçekleştirilir:

  • Meme kanseri tanısı alan hastalarda ileri değerlendirme gereken durumlarda
  • Meme kanseri kuşkusu olan, ancak diğer tetkiklerle açıklığa kavuşturulamayan durumlarda
  • Meme implantlarının değerlendirilmesinde
  • Meme kanseri için yüksek riskli olan hastalarda meme kanser taramasında
  • Koltuk altı lenf bezinde kanser yayılımı saptanan, ancak diğer meme tetkiklerinde kanseri tespit edilemeyen hastalarda

Meme için temel görüntüleme yöntemleri mamografi ve ultrasonografi (ultrason)’dur.  Ancak yukarıda belirtilen, ileri ve daha ayrıntılı değerlendirme gerektiren bazı durumlarda doktorunuz Meme MR’ı isteyebilir.

 

Meme MR’ı nasıl gerçekleştirilir?

Diğer MR incelemelerinde olduğu üzere Meme MR’ı, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Hastalar, memeleri koil/sargı adı verilen bir cihaz içerisinde kalacak şekilde yüzüstü yatarlar. Meme seviyesi cihazın orta kısmına gelecek şekilde hasta yatağı tünele ilerletilir ve inceleme bu pozisyonda gerçekleştirilir. Toplam inceleme süresi ortalama 25 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir.

İnceleme sırasında genellikle damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Meme MR’ı güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Meme MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Meme MR’ı için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Meme MR’ı ideal olarak adet döngüsünün başlangıcından sonra 2. haftada (7-14. günler arasında) gerçekleştirilmelidir. Hormon yerine koyma tedavisi alan hastalarda ise tedavi kesildikten 6 hafta sonra yapılmalıdır. Meme MR’ının ameliyat sonrası 3-6 ay, radyoterapi tedavisi sonrası 9-18 ay beklendikten sonra gerçekleştirilmesi, tanısal hataları engelleme açısından daha uygundur.

Daha önce yapılmış mamografilere ait görüntü ve raporları, meme ultrasonografi raporlarınızı, daha önce gerçekleştirildiyse eski meme MR görüntü CD’si ve raporlarını, ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.

 

Daha ayrıntılı bilgiye nereden ulaşabilirim?

Türk Radyoloji Derneği tarafından, Avrupa Meme Görüntüleme Derneği Önerileri temel alınarak meme görüntülemeleri konusunda halka yönelik ayrıntılı bilgilendirme içeren Türkçe dokümanlar hazırlanmıştır. İlgili dokümanlara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Halkımıza Mamografi, Meme Taraması ve Meme MRG Konusunda Bilgilendirme