Kranial MR (Beyin MR’ı)

Kranial MR nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Kranial MR, beynin ve çevresindeki diğer yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik beyin ile ilgili her türlü hastalık şüphesiyle gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Beyin tümörü kuşkusu
  • Felç geçirme (inme)
  • Nöbet geçirme (epilepsi)
  • Beyin / beyin zarlarında enfeksiyon kuşkusu
  • Doğuştan var olan gelişimsel bozukluklar
  • Hidrosefali (beyin omurilik sıvısında artış)
  • Multiple Skleroz (MS) gibi kronik hastalıklar

Beynin ve diğer kafa yapılarının görüntülenmesi gerektiğinde doktorunuz araştırdığı hastalığa, aciliyet durumunuza ve başvurduğunuz sağlık biriminin imkanlarına göre göre MR yerine Kranial (Beyin) Bilgisayarlı Tomografi (BT) de tercih edebilir. Daha kısa süren ve daha kolay erişilebilen bir tetkik olan Bilgisayarlı Tomografi başta acil şartlarda ve kafa kemiklerinin de değerlendirilmesi gerektiği durumlarda olmak üzere çoğu kez özellikle tercih edilebilmektedir. Kranial MR incelemeleri ise genellikle Bilgisayarlı Tomografinin yeterli olmadığı ya da olamayacağı durumlarda ileri tetkik amacıyla gerçekleştirilir.

 

Kranial MR nasıl gerçekleştirilir?

Kranial MR, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın kafa bölgesi üzerine kafesi andıran bir alet (koil/sargı) yerleştirilir. Hasta yatağı kafa bölgesi cihazın orta kısmına gelecek şekilde tünele ilerletilir ve inceleme bu pozisyonda gerçekleştirilir.  Toplam inceleme süresi genellikle 10-15 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Kranial MR güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Kranial MR öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Kranial MR için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

İnceleme günü göz çevresi makyajından kaçınınız ya da incelemeden hemen önce makyajınızı temizleyiniz. Makyaj görüntülemeyi olumsuz etkileyecektir.

Beyin ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.