Kranial BT (Beyin Tomografisi)

Kranial BT nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Kranial BT, beynin ve kafatası kemiklerinin ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Bilgisayarlı Tomografi tetkikidir. Bu tetkik genellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

  • Kafa travması
  • Beyin tümörü kuşkusu
  • Beyin kanaması kuşkusu
  • Felç geçirme (inme)
  • Nöbet geçirme (epilepsi)
  • Hidrosefali (beyin omurilik sıvısında artış)

Kranial BT, beynin ve kafatası kemiklerinin acil durumlarda değerlendirilmesi gerektiğinde ilk tercih edilen görüntülenme yöntemidir. Kemik kırıkları gibi kemiklerin değerlendirilmesi gereken durumlarda en uygun tetkiktir. Beynin daha ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Kranial MR incelemesi ise genellikle Bilgisayarlı Tomografinin yeterli olmadığı ya da olamayacağı durumlarda ileri tetkik amacıyla gerçekleştirilir.

 

Kranial BT nasıl gerçekleştirilir?

Kranial BT, ortasından hasta yatağının geçtiği bir açıklığı olan kutuya benzer bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın kafa bölgesi taranacak şekilde hasta yatağı bu açıklık içerisinde hareket eder. İnceleme oldukça hızlı olup dakikalar içerisinde tamamlanır. İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Kranial BT güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

BT, X-ışını kullanılarak gerçekleştirilen bir inceleme yöntemidir. BT incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar Kranial BT için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Bilgisayarlı Tomografide (BT) Hasta Güvenliği

 

Kranial BT öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Kranial BT için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Ancak damardan kontrast madde adı verilen ilaç verilecekse birkaç saatlik açlıkla gelmeniz daha uygun olacaktır. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Beyin ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.