Kardiyak MR (Kalp MR’ı)

Kardiyak MR nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Kardiyak MR, kalp ve çevresindeki yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik ile kalbin ve kalp zarlarının yapısı, fonksiyonları, doğumda var olan ya da daha sonra ortaya çıkan hastalıkları değerlendirilebilir.

Kalbin temel görüntüleme yöntemi, özel bir ultrasonografi (ultrason) yöntemi olan ekokardiyografi olup kısaca EKO diye de ifade edilmektedir. Ancak ileri ve daha ayrıntılı değerlendirme gerektiren bazı durumlarda doktorunuz kardiyak MR isteyebilir.

 

Kardiyak MR nasıl gerçekleştirilir?

Kardiyak MR, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Bu incelemede göğsünüze, kalp atımlarınızı kaydeden, elektrot denilen cihazlar yapıştırılır. İnceleme sırasında sık sık nefesinizi tutmanız istenir ve her bir nefes tutma süresi genellikle 10-20 saniye kadar sürer. Kardiyak MR toplam inceleme süresi genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. Kalp atışınızın düzenli olup olmaması ve nefes tutma performansınız inceleme süresini ve kalitesini etkiler.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır. Bazı kardiyak MR tetkiklerinde nadiren damardan başka tür ilaçlar da verilebilir.

 

Kardiyak MR güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Kardiyak MR öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Kardiyak MR, göğsünüze takılan ve kalp ritminizi kaydeden elektrotlarla gerçekleştirildiğinden, varsa göğsünüzdeki kılları incelemeye gelmeden önce tıraş etmeniz incelemenin başarılı olmasında büyük önem taşımaktadır.

Kardiyak MR incelemesi öncesinde aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kalp ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ekokardiyografi (EKO) raporlarınızı, ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.