Ekstremite (kas-iskelet) MR’ı

Ekstremite (kas-iskelet) MR’ı nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Ekstremite MR’ı, kol, bacak, el, ayak gibi kas-iskelet sistemine ait yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik ile ilgili bölgedeki kemik, kas, damar ve sinir yapıları ile cilt altı yağ dokuları değerlendirilebilir. Ekstremite MR’ı bu dokuları ilgilendiren her türlü hastalık şüphesiyle gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Kemik iltihapları
  • Kas yırtıkları ya da kas içine kanamalar
  • Kemik ya da yumuşak doku tümörlerinin değerlendirilmesi
  • Röntgende gözükmeyen gizli kırıkların araştırılması
  • Doğuştan var olan ya da sonradan gelişen bazı damar hastalıklarının değerlendirilmesi

Kemiklerin temel görüntüleme yöntemi röntgendir. Ancak özellikle yumuşak dokuların değerlendirilmesi gerektiğinde ya da ileri görüntüleme gereken durumlarda doktorunuz ultrasonografi (ultrason), Bilgisayarlı Tomografi (BT) ya da MR isteyebilir.

 

Ekstremite MR’ı nasıl gerçekleştirilir?

Ekstremite MR’ı, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Bu incelemede ilgili bölge üzerine koil/sargı adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Toplam inceleme süresi ortalama 15-20 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Ekstremite MR’ı güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Ekstremite MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Ekstremite MR’ı için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili ekstremite ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarınızı (özellikle röntgen filmlerini ya da CD’sini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.