Ekstremite BT (Kas-iskelet Tomografisi)

Ekstremite (kas-iskelet BT) nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Ekstremite BT, kol, bacak, el, ayak gibi kas-iskelet sistemine ait yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Bilgisayarlı Tomografi tetkikidir. Bu tetkik ile ilgili bölgedeki kemikler ve çevresindeki yumuşak dokular değerlendirilebilir. Ekstremite BT özellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

  • Kemik kırıkları
  • Kemik tümörlerinin değerlendirilmesi
  • Yumuşak doku tümörlerinin kemik ile ilişkisinin değerlendirilmesi
  • Kemikleri ilgilendiren doğumsal hastalıklar
  • Kemik iltihapları

Kemiklerin temel görüntüleme yöntemi röntgendir. BT kemik yapıların daha ayrıntılı değerlendirilmesine izin verir. Özellikle yumuşak dokuların değerlendirilmesi gerektiğinde ya da ileri görüntüleme gereken durumlarda doktorunuz MR ya da ultrasonografi (ultrason) isteyebilir.

 

Ekstremite BT nasıl gerçekleştirilir?

Ekstremite BT, ortasından hasta yatağının geçtiği bir açıklığı olan kutuya benzer bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın ilgili bölgesi taranacak şekilde hasta yatağı bu açıklık içerisinde hareket eder. İnceleme oldukça hızlı olup dakikalar içerisinde tamamlanır. İnceleme genellikle damardan herhangi bir ilaç kullanılmadan gerçekleştirilir.

 

Ekstremite BT güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

BT, X-ışını kullanılarak gerçekleştirilen bir inceleme yöntemidir. BT incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar Ekstremite BT için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Bilgisayarlı Tomografide (BT) Hasta Güvenliği

 

Ekstremite BT öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Ekstremite BT için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Ancak damardan kontrast madde adı verilen ilaç verilecekse birkaç saatlik açlıkla gelmeniz daha uygun olacaktır. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili ekstremite ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.