Eklem MR’ı

Eklem MR’ı nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Eklem MR’ı, diz, omuz, dirsek, el ve ayak bilekleri ile kalça eklemi gibi eklemlerin ve çevresindeki diğer yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Bu tetkik ile eklemi oluşturan kemik yapıların, eklem kıkırdağının, eklem bağlarının, tendonların ve çevre kas gruplarının değerlendirilebilmesi mümkündür. Eklem MR’ı, eklemle ilgili her türlü hastalık şüphesiyle gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • Menisküs ya da eklem kıkırdağı yaralanmaları
  • Bağ zorlanmaları ve yırtıkları
  • Tendon hastalıkları
  • Kas yırtıkları ya da kas içine kanamalar
  • Eklemde sıvı birikimi ya da eklem iltihabı
  • Eklem çevresindeki kistlerin değerlendirilmesi
  • Röntgende gözükmeyen gizli kırıkların araştırılması
  • Kemik ya da yumuşak doku tümörlerinin değerlendirilmesi

Eklemlerin temel görüntüleme yöntemi röntgendir. Ancak özellikle eklem kıkırdağının, eklem bağlarının, tendonların ve çevre kasların değerlendirilmesi gerektiğinde ileri görüntüleme yöntemi olarak doktorunuz MR isteyebilir. MR kadar yaygın uygulanmıyor olsa da bazı eklemlerin ultrasonografi (ultrason) ile de değerlendirilmesi mümkündür.

 

Eklem MR’ı nasıl gerçekleştirilir?

Eklem MR’ı, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Bu incelemede ilgili eklem bölgesi üzerine koil/sargı adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Toplam inceleme süresi ortalama 15-20 dakikadır; ancak duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. İnceleme boyunca hastanın hareketsiz bir şekilde yatması gerekmektedir.

İnceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilebilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Eklem MR’ı güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Eklem MR’ı öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Eklem MR’ı için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eklem ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (özellikle röntgen filmlerini ya da CD’sini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.