Eklem BT

Eklem BT nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Eklem BT, diz, omuz, dirsek, el ve ayak bilekleri ile kalça eklemi gibi eklemlerin ve çevresindeki yumuşak dokuların değerlendirilmesini sağlayan Bilgisayarlı Tomografi tetkikidir. Bu tetkik ile özellikle eklemi oluşturan kemik yapılar değerlendirilir. Eklem BT genellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

  • Eklemi ilgilendiren kırık ve çıkıklar
  • Eklemi ilgilendiren kemik tümörlerinin değerlendirilmesi
  • Eklem çevresindeki yumuşak doku tümörlerinin kemik ile ilişkisinin değerlendirilmesi
  • Eklemleri tutan iltihabi hastalıkların değerlendirilmesi

Eklemlerin temel görüntüleme yöntemi röntgendir. BT eklemi ilgilendiren kemik yapıların daha ayrıntılı değerlendirilmesine izin verir. Özellikle eklem kıkırdağının, eklem bağlarının, tendonların ve çevre kasların değerlendirilmesi gerektiğinde ileri görüntüleme yöntemi olarak doktorunuz MR ya da ultrasonografi (ultrason) isteyebilir.

 

Eklem BT nasıl gerçekleştirilir?

Eklem BT, ortasından hasta yatağının geçtiği bir açıklığı olan kutuya benzer bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın ilgili eklem bölgesi taranacak şekilde hasta yatağı bu açıklık içerisinde hareket eder. İnceleme oldukça hızlı olup dakikalar içerisinde tamamlanır. İnceleme genellikle damardan herhangi bir ilaç kullanılmadan gerçekleştirilir.

 

Eklem BT güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

BT, X-ışını kullanılarak gerçekleştirilen bir inceleme yöntemidir. BT incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar Ekstremite BT için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Bilgisayarlı Tomografide (BT) Hasta Güvenliği

 

Eklem BT öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Eklem BT için bir ön hazırlık yoktur. Aç kalmanız gerekmez. Ancak damardan kontrast madde adı verilen ilaç verilecekse birkaç saatlik açlıkla gelmeniz daha uygun olacaktır. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eklem ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.