Abdomen MR (Karın MR’ı)

Abdomen MR nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Abdomen MR, karın içerisindeki yapıların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Manyetik Rezonans Görüntüleme tetkikidir. Karnın üst bölümüne yönelik üst abdomen MR ya da alt bölümüne yönelik alt abdomen MR (pelvik MR) şeklinde gerçekleştirilir ve karına yönelik başka MR tetkikleriyle birlikte istenebilir.

Üst abdomen MR genellikle aşağıdaki sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

 • Özellikle karaciğer içerisindeki kitleler olmak üzere karnın üst bölümündeki organlarda kitle saptanması ya da kitle şüphesi durumunda ileri değerlendirme
 • Karaciğer sirozu gibi kronik hastalıklar
 • Karaciğer nakli öncesi ileri değerlendirme
 • Safra yolları ve pankreatik kanalın doğuştan var olan ya da sonradan gelişen varyasyon / hastalıkları
 • Pankreas iltihabında komplikasyonların değerlendirilmesi

Alt abdomen MR (pelvik MR) genellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

 • Rahim ve yumurtalıklarda kitle saptanması ya da kitle şüphesi durumunda ileri değerlendirme
 • Rahmin ve yumurtalıkların doğuştan var olan gelişim bozukluklarını değerlendirme
 • Kalın bağırsağın alt bölümünden (rektumdan) kaynaklanan kitlelerin değerlendirilmesi
 • Mesane tümörü saptanması ya da şüphesi durumunda ileri değerlendirme
 • Karnın alt bölümünde saptanan diğer kitlelerin değerlendirilmesi
 • Mesane / rahim sarkması vb karın tabanı hastalıkları
 • Makat bölgesinde (anal kanalda) yer alan / kuşku duyulan fistül ya da apselerin değerlendirilmesi
 • Testis normal yerinde değilse, karın içerisinde testis araştırılması

Karın bölgesinin temel görüntüleme yöntemi ultrasonografi (ultrason)’dur.  Ancak ileri ve daha ayrıntılı değerlendirme gerektiren bazı durumlarda doktorunuz araştırdığı hastalığa ve sizin durumunuza göre Abdomen Bilgisayarlı Tomografisi (BT) ya da Abdomen MR’ı isteyebilir.

 

Abdomen MR nasıl gerçekleştirilir?

Abdomen MR, ortasında hasta yatağının girdiği bir tünel olan, güçlü mıknatıs özelliğine sahip bir cihazda gerçekleştirilir. Bu incelemede karın bölgesi üzerine koil/sargı adı verilen bir cihaz yerleştirilir. İnceleme karın üst bölümüne yönelikse inceleme sırasında sık sık nefesinizi tutmanız istenir ve her bir nefes tutma süresi genellikle 10-20 saniye kadar sürer. Abdomen MR inceleme süreleri incelenen organa ve uygulanan inceleme protokolüne göre değişmekle birlikte üst abdomen için ortalama 20-30 dakika, alt abdomen için ortalama 30-40 dakika olup duruma göre bu süre daha kısa ya da daha uzun olabilir. Üst abdomen MR’da nefes tutma performansınız inceleme süresini ve kalitesini etkiler.

İnceleme sırasında genellikle damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilmektedir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır. Bazı abdomen MR tetkiklerinde nadiren başka tür ilaçlar da verilebilir.

 

Abdomen MR güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

MR incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar bu tetkik için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Manyetik Rezonansta (MR) Hasta Güvenliği

 

Abdomen MR öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Genellikle üst abdomen MR incelemelerinde incelemesi öncesi 4-6 saat kadar aç kalınması (yiyecek ve içecek alımının kesilmesi) gerekmektedir; randevu alırken size bununla ilgili talimatlar verilecektir. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Abdomen ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını, varsa film ve CD’lerini, ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.