Abdomen BT (Karın Tomografisi)

Abdomen BT nedir, hangi durumlarda gerçekleştirilir?

Abdomen BT, karın bölgesinde yer alan organların ayrıntılı değerlendirilmesini sağlayan Bilgisayarlı Tomografi tetkikidir. Bu tetkik genellikle aşağıda sıralanan nedenlerle gerçekleştirilir:

  • Karaciğer, böbrek, pankreas, barsak, mesane ve yumurtalık gibi organların tümörleri
  • Apandisit, böbrek iltihapları, apse vb iltihabi hastalıklar
  • İltihabi barsak hastalıkları
  • İdrar yollarında taş
  • Karın travması
  • Damar tıkanıklıkları
  • Aort hastalıkları

 

Abdomen BT nasıl gerçekleştirilir?

Abdomen BT, ortasından hasta yatağının geçtiği bir açıklığı olan kutuya benzer bir cihazda gerçekleştirilir. Yatakta sırt üstü yatan hastanın göğüs bölgesi taranacak şekilde hasta yatağı bu açıklık içerisinde hareket eder. İnceleme oldukça hızlı olup dakikalar içerisinde tamamlanır. İncelemeden hemen önce genellikle mide ve bağırsakların doldurulması için ilaçlı su içirilir. Ayrıca inceleme sırasında damardan kontrast madde adı verilen bir ilaç verilir. Bunun için genellikle koldaki bir damar kullanılır.

 

Abdomen BT güvenli midir, nelere dikkat etmeliyim?

BT, X-ışını kullanılarak gerçekleştirilen bir inceleme yöntemidir. BT incelemelerinde güvenlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken genel kurallar Abdomen BT için de geçerlidir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
Bilgisayarlı Tomografide (BT) Hasta Güvenliği

 

Abdomen BT öncesi bir hazırlık gerekli midir?

Abdomen BT nadir bazı durumlar dışında aç olarak gerçekleştirilen bir tetkiktir; inceleme öncesinde en az 6-8 saatlik açlık gerekecektir. Genellikle incelemeden önceki akşam barsak temizliği amaçlı bir ilaç alınması gerekir. Aksi söylenmedikçe kullandığınız ilaçları incelemenin yapılacağı gün kullanmaya devam edebilirsiniz.

Karın bölgesi ile ilgili daha önce yapılmış inceleme sonuçlarını (varsa film ve CD’lerini), ameliyat geçirdiyseniz ameliyat ile ilgili bilgileri ve size uygulanan tedavilere ilişkin bilgileri inceleme sırasında yanınızda bulundurun. Bu, incelemenizin doğru şekilde planlanmasında ve daha sonra radyoloji uzmanı doktor tarafından doğru yorumlanmasında büyük önem taşımaktadır.